Pravidla volné nohy

1.       Disciplína
Mnoho lidí láká práce na volné noze proto, že jim nevyhovuje být od devíti do pěti zavření v kanceláři. Představa práce, kdy se můžete kdykoli zvednout, dát si pauzu, jít se projít nebo si uvařit oběd, je sice lákavá, ale pravdou je, že většina těch opravdu úspěšných dodržuje striktní řád, včetně, pokud je nesprávcují, vypnutých sociálních sítí.
nezávislý pracovník

2.       Berete všechno
I ti, kdo mají vlastní úspěšné stránky, berou čas od času bokovky. A čeká to i na vás. Máte-li představu, že budete dělat pouze na těch nejvybranějších zakázkách, čeká vás kruté vystřízlivění. Minimálně na začátku budete brát všechno, včetně zakázek na psaní pro blog o roztocích na kontaktní čočky nebo letáku na dětský olejíček.

3.       Klient je pán
Že když pošle projekt v deset večer, nemůže čekat, že ho odprezentuje na ranní poradě? Ale může. Na trhu je velká konkurence, a zákazníci to vědí. Takže občas vám večer cinkne mobil, a vy jen rušíte plány, a nejdete spát, dokud to není hotové (takže vůbec). Na druhou stranu, když pak nemůžete o pořádnou práci ani zavadit, ještě rádi na tyto noční směny vzpomínáte.

tužky a brýle
4.       Já jsem to jenom tady trochu vylepšil aneb nastavení pravidel
Nenáviděná věta zejména mezi designéry. Poté, co jste hodiny otročili nad neskutečně detailním návrhem podle klientova popisu se vám vrátí s tím, že ho klient lehce „vylepšil“. Vylepšení se naprosto neshoduje s tím, na čem jste se původně dohodli, a vy víte, že jakýkoli zásah ponese druhá strana nelibě. Ti opravdu úspěšní mají pro tyto a podobné případy s klientem jasně stanovená pravidla.
 hodiny na monitoru
5.       Třikrát a dost
Ano, berete všechno, ale zejména zavedení freelanceři mají pravidlo třikrát a dost, tedy pakliže se s jedním zákazníkem třikrát dostanou do výrazných problémů, jako je nedodržení termínu nebo dohod, spolupráci ukončují. Šetří si tím čas i nervy.