Tahat dítě do postele? Ani omylem!

Poměrně velkým trendem ve výchově dětí je to, že si je rodiče rádi nechávají u sebe i v době spánku. Názory se liší, najdou se takoví, kteří říkají, jak je to prospěšné (a pak brečí proto, že se nechce naučit spát samo), a pak jsou tady lidi, kteří mají jasné hranice a vědí, že dítě spát ve vlastní postýlce.

spící dítě

Časem je dobré, dát ho spát do vlastního pokojíku

Kojící maminky mají ve zvyku, brát si na noční kojení dítě do postele. Na tom samozřejmě není nic špatného, tedy v případě, že ho pak následně vrátí do své postýlky. O zdravotním ohrožení a pádů miminek z postele rodičů, už toho bylo vypovězeno více než dost, ale naučit vaše dítě spinkat ve vlastní postýlce, by měla být vaše rozumná a výchovní volba.
kluk v postýlce

Když už je batole zralé na to, aby opustilo místnost obývanou společně s jeho rodiči, je čas ho přestěhovat do vlastního pokojíčku. Dejte si pozor na to, abyste dobu přesunu vašeho dítěte zbytečně nepromarnili. Čím je totiž dítě větší, tím si více zvyká na vaše pohodlí a využívá situace, kdy vám může různě hrát na city.

Naučte proto dítě spát ve vlastním pokojíku bez toho, aby obývalo vaši společnou postel, do které se stejně všichni nevlezete.

Jak naučit dítě spát ve vlastní posteli?

Nový prostor, samota a velká postel (i když je ve skutečnosti malá), je pro dítě něčím novým, co bude muset časem přijmout. U vás mělo pocit bezpečí, byli jste mu nablízku a připraveni kdykoliv pomoci. Teď si bude muset zvyknout na to, že jste daleko a že s ním v pokojíku nikdo není.
spící dítě v ložnici

Můžete se dostat do stádia, kdy vaše dítě bude sabotovat myšlenku, aby spalo samotné. Nebo si okusit, jaké to je, když se k vám v průběhu noci dítě vrací do postele i 10 krát. V takovém případě musíte dítěti poskytnout pocit jistoty a skamarádit ho se svým pokojíkem a postelí.

Možnosti, které se vám nabízí:


·        Zůstat s ním v pokojíku, dokud neusne.


·        Nechat mu otevřené dveře, a to i k vám do ložnice.


·        Opětovně ho vracet zpátky do jeho postele.


·        Udělat mu pohodlí a pocit bezpečí, který mu jeho postel nabízí.


·        Zapnout mu nějaké rozptýlení na usínání (pohádku, ukolébavky).


·        Nevzdávat se a nepovolovat při naléhání, že chce spát s vámi.

Pokud nebudete trvat na tom, aby se vaše dítě vyspalo ve své posteli, budete muset počítat s následky, že se ho jen tak brzy nezbavíte. Nemluvě o příchodu na svět jeho sourozence nebo vašem milostném životě s partnerem.