Klimatizace – trhák nejen letních dnů

Než uděláte konečné rozhodnutí, jestli vůbec a jaký typ klimatizace zvolit, čeká vás poměrně dlouhá cesta k tomu získat veškeré informace, protože firmy či řemeslníky už je dobré oslovovat s konkrétní představou, rozměry místností apod. Co se firem týče, je dobré oslovit jich více a srovnat si nabídky.
První věcí, kterou budete asi zvažovat je to, zda vůbec klimatizaci pořizovat. Velké množství klimatizací totiž nabízí i vytápění případně zvlhčování vzduchu atd. Takže je dobré ujasnit si, jak moc a na co ji budete využívat. Častým argumentem proti klimatizacím bývá nutnost nechávat je po určité době servisovat. Pokud jste kutilové, kteří si budou klimatizaci montovat sami, musíte brát v potaz i otázku servisu a údržby.
klimatizace pod oknem
Nejzákladnější dělení klimatizací je na typy mobilní nebo nástěnné (dělené či splitové). Mobilní klimatizace bývají často pořizovány jako kompromis, protože nemusíte dělat stavební zásahy. Bývají tedy pořizovány do kanceláří, ale i malých bytů, kde stačí chladit třeba jen jednu místnost. Vývod takových zařízení bývá zpravidla směrován do pootevřeného okna. Aby to vůbec bylo realizovatelné, prodávají se speciální lišty a textilní úchyty na okna. Lze také vyříznout takový otvor přímo do skla v případě, že to lze provést.
Dělené klimatizace už vyžadují stavební zásah a ty nejjednodušší mají jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku plus dálkové ovládání. U venkovní jednotky se podívejte na hlučnost. Umisťuje se nejčastěji na balkony či zvenku na fasádu například poblíž větracího vývodu z kuchyňských komor. Vnitřní jednotka bývá umisťována pod strop vybrané místnosti. Existuje velké množství různých designů. Počet vnitřních jednotek závisí na počtu klimatizovaných místností, ale lze jich umístit i méně, pokud dobře propočítáte výkonnost chlazení.
ventilátory na zdi
Klimatizaci je třeba vybírat odpovědně s ohledem na to, co budete v budoucnu potřebovat. Záporem u mobilních klimatizací bývá jejich hlučnost, náročnost na místo a vesměs jen chladí a zvlhčují vzduch. U těch dělených může být záporem finanční náročnost, stavební zásah a servis.