Organizace, které byste měli znát

Organizací působících jen na území České republiky je mnoho. A celosvětových organizací je ještě více. Každá se soustředí na jisté odvětví, které se snaží vylepšovat, hledat alternativy, měnit. Existují některé značky, které se snaží motivovat ostatní lidi ke sběru odpadků z pláží, ale i z dalších míst, abychom mohli žít ve zdravém světě bez velkých změn teplot, velkého sucha, a tudíž i malé úrody. K tomu je třeba však začít se o problematiku zajímat a kde lépe začít, než poznáním organizací, které nám pomáhají každý den.

 želva ve vodě

4Ocean

Jedna z těch známějších firem, kterou založili dva surfaři, kteří se vydali na dovolenou. Ovšem když zjistili, že se nemohou dostat na samotnou pláž kvůli odhozeným lahvím a dalšímu odpadu, sehnali větší skupinu lidí a spolu toto místo vyčistili. Ze sesbíraného plastu vytvářejí náramky, které prodávají. Za koupi jednoho náramku slibují odstranění 1 libry odpadu. Kromě nákupu můžete sami vyrazit na jednu z budov 4Ocean, získat pytel a rukavice a vyrazit sbírat odpadky. Každý náramek má spolu s touto podmínkou ještě další spolupráci, například na záchranu mořských želv a jiných tvorů.

 

The Ocean Cleanup

V roce 2013 teprve devatenáctiletý chlapec vytvořil technologii, která se skládá z trubek, ke kterým jsou přichycené sítě. Účelem má být sběr odpadu v moři, hlavní cíl je již od začátku Velká tichomořská odpadková skvrna, kterých se najde v oceánech několik. Velikostí se vyrovnají několika státům a berou živočichům jejich domovy. Odpad však začal unikat, což se nyní v posledních měsících snaží firma vyřešit. Údajně je tento problém způsobený rychlostí, jelikož by vynález měl udržovat minimálně stejnou rychlost, kterou se nese odpad na vodě. Možným řešením je prodloužení trubek přibližně o 80 metrů.

 trosky na pláži

Kromě těchto organizací fungují například menší firmy snažící se vytvářet ekologické a udržitelné výrobky. Například ReTap, Hydrophil, nebo firmy snažící se vyrábět bezobalovou kosmetiku.