Kruhové zářivkové trubice jsou výrazným designovým prvkem

Zapomeňte na staré neduhy

V některých domácnostech stále ještě slouží, nebo spíše dosluhují staré typy kompaktních zářivek, vyráběné na počátku 90. let. Jsou vybaveny zpravidla indukčním (elektromagnetickým) předřadníkem. Technologie výroby tehdy neumožnila vytvořit široké spektrum barevných odstínů vyzařovaného světla, zákazníci se tedy museli spokojit s omezeným a poměrně ostrým a nepříjemným osvitem.
Nic takového dnes neplatí, současné výrobky nabízí světelný rozsah od studené přes neutrální až k teplé bílé barvě denního světla, lze je tedy vybrat doslova „na míru“ podle typu místnosti, nálady a individuální potřeby.

osvětlení restaurace

Estetické důvody

Nezanedbatelné nejsou ani estetické důvody, proč se obrátit k této osvědčené technologii. Výrobci se soustředili na vývoj nových tvarových řešení, která příjemně překvapí i jako zajímavý designový prvek v obytné místnosti. Zejména kruhové zářivky https://www.lightpark.cz/kruhove-zarivkove-trubice/?par=delka|14,delka|27 vytváří zajímavé světelné variace a instalují se buď v kombinaci s LED diodovými pásky či panely, anebo jako samostatné zdroje centrálních více směrových svítidel.
Častokrát jsou kruhové zářivky k vidění v kuchyňských studiích, v ukázkových řešeních obytných prostor, v návrzích bytových architektů, vídáme je na výstavách průmyslového a bytového designu, zejména v souvislosti s pracemi mladých talentovaných designérů.

chodba

Kam s odpadem

Občas se stává, že v médiích proběhne poplašný hoax typu: „Pozor na jedovatou rtuť, jestliže rozbijete baňku úsporky, musíte volat specialistu, který bezpečně odstraní všechny rozptýlené částice z ovzduší a z podlahy“. Především je obsah rtuti v jedné baňce velmi nízký, přibližně 5 mg. Nebezpečí vzniká teprve tehdy, jde-li o velké množství „úsporek“ najednou, např. při skladování a manipulaci s odpadem. K otravě z jedné rozbité žárovky dojít nemůže a navíc se veškerá rtuť nachází na luminiscenční vrstvě vnitřní strany skla. Stačí tedy posbírat všechny úlomky a opatrně je umístit do sáčku a uložit je do kontejneru s toxickým odpadem.