Jak poznáme, že je dané nerezové zábradlí bezpečné?

Není pochyb o tom, že se zábradlí stalo samozřejmou součástí našich životů. Bez něj bychom si jej ani nedovedli představit. Stačí si jen uvědomit, jak moc nám usnadňuje například chůzi po schodech, či o kolik bezpečněji se díky němu cítíme na terase či balkóně, zvláště ve vyšších patrech.

Samozřejmě zde nejde jen o naše pohodlí. Faktem je, že značně zvyšuje naši bezpečnost. I proto je jeho umístění na veřejných místech dáno zákonem. Ten ovšem nespecifikuje, jaký typ je nutné použít. A pravdou je, že jich je skutečně mnoho.

schodiste1

Ve venkovních prostorách, ať už se jedná o schody či balkóny, převládá v současnosti nerezové zábradlí. A to hned z několika důvodů.

Předně je dostatečně levné, takže s ním města či majitelé dané nemovitosti nemají příliš problém. Zároveň dobře odolává vnějším vlivům, tedy dešti, sněhu či větru. A to je u venkovního zábradlí velmi důležité. Výhodný je také fakt, že nepotřebuje příliš velkou údržbu, což znamená pro majitele další úsporu peněz.

Ovšem to nám neodpovídá na otázku, kterou bychom si měli klást především: je skutečně dostatečně bezpečné? Samozřejmě, při stavbě musí být dodrženy určité limity a bezpečnostní standardy, avšak ty se v průběhu času mění. To, co bylo dostatečné před dvaceti či třiceti lety, dnes nestačí.

schodiste3

Zároveň je jasné, že čím je starší, tím pravděpodobnější je poškození v důsledku opotřebení. A to nemusí být na první pohled patrné. My tak pak můžeme být tím nešťastným člověkem, jehož nápor již nevydrží. A to jistě nikdo nechce.

Abychom se tomu vyhnuli, jsou veškerá zábradlí pravidelně prohlížena. Cílem je zde odhalit jakékoliv drobné poškození dřív, než stihne způsobit neštěstí. Ovšem je nutné si uvědomit, že je pouze na majiteli, zda bude tyto prohlídky provádět, a jak často. Proto je dobré mít se na pozoru především u starších, neudržovaných budov. V naprosté většině případů si však nemusíte dělat starosti.