Kolik tuku v těle je moc a co už je naopak kritická hranice?

Na Zemi snad není žena, která by neměla v mysli vizi své vysněné postavy. Velkým problémem ovšem je, že jen malému zlomku z tohoto počtu, se tento sen stane skutečností. Motáme se tedy v nekonečném kruhu nejrůznějších diet, nových začátků a nespočetných selhání, která si pak hodně dlouho vyčítáme.

Ukazatelem toho, že bychom měli nějaké to kilo shodit, může být hned několik. Prvním, které nás upozorní jako první je jistě diskomfort a nespokojenost, které ve svém těle cítíme. Velice kritickým ukazatelem, kterému se většina z nás vyhýbá, je ukazatel na váze. Budeme-li chtít mít o ideální váze, kterou bychom měli mít, větší přehled, můžeme využít služeb pomocníka, kterým je BMI kalkulačka BMI kalkulačka žena https://www.bmikalkulacka.cz/. Podrobnějším hlediskem, na něhož by se měly zaměřovat i ženy, které již žijí zdravým životním stylem a součástí jejich životů je aktivní sport, je procento tuku v našem těle.

Jistě není žádným překvapením, když řeknu, že každý z nás touží po tom mít toto procento co nejnižší, a tedy být i co nejhubenější anebo co nejvysportovanější. Tukové zásoby, které nám stěžují pohyblivost, nedovolí nám kupovat si v obchodech věci, které se nám líbí, anebo nám způsobují zdravotní problémy, jistě nejsou snem nikoho z nás. Problémy ovšem mohou nastat i ve zcela opačném případě, tedy v momentě, kdy procento tuku v těle klesne pod pro tělo přijatelnou hranici. U žen je navíc toto téma ze zdravotního hlediska mnohem více skloňované než u mužů. Jaká je tedy ideální hranice, kterou bychom neměli překračovat ani do plusových, ale ani do mínusových hodnot?

Fitness žena

Na začátek je nutné zmínit, že každé tělo je jiné, pracuje jinak, a tedy i potřebuje jiné podmínky pro správné fungování. Rozpětí ideálního procentuálního zastoupení tuku v těle člověka je tak poměrně velké. Nejčastěji narazíme u žen na hodnotu okolo 18–30 %. Tato hodnota zajistí zdravé fungování všech tělesných funkcí bez problémů.

Plus size

Klesne-li ovšem hodnota pod číslo 18 %, může dojít k řadě nepříjemností. K tomuto problému dochází hlavně u žen, které mají až velkou sportovní aktivitu, trpí poruchami příjmu potravy anebo je jejich energetický výdej zkrátka vyšší než příjem. Pod touto hranicí se také pohybují vrcholné sportovkyně a závodnice v bikiny fitness. Mezi nejčastější problémy patří hlavně potíže s nepravidelnou anebo úplně vymizenou menstruací, reprodukční problémy, nedostatek energie, únava, zvýšená náchylnost k depresivním poruchám a také ke zlomeninám.

Podíváme-li se na opačný břeh, tedy k ženám, které trpí nadměrným množstvím tuku v těle zjistíme, že jejich hlavním strašákem jsou kardiovaskulární choroby, které souvisí se zanášením cév a jejich ucpáváním, cukrovka, poruchy se spánkem, problémy s klouby a spousta dalších obtíží, které se pojí s nadváhou a obezitou.