Čtyři důvody, proč obdivovat Finsko

Orientace na budoucnost

Kdo někdy navštívil tuto velmi zvláštní a zajímavou severskou zemi, potvrdí, že Finové nežijí převážně přítomností, ani minulostí. Orientují se směrem kupředu, a to dokonce i v rámci vysokoškolského studia. Tamní vláda pověřuje speciální komise, které studují vývoj země směrovaný kupředu do horizontu několika desítek let. Tato ryze pragmatická zkušenost učinila z Finska zemi nebývalých možností, resp. země předvedla světu, jak se vhodně starat o životní prostředí, a to i v souladu s vývojem moderních technologií. Podstatné je nyní čelit ekonomickým výkyvům v souvztažnosti na zvyšující se průměrný věk obyvatel a nárůst počtu seniorů, a na to Finové pamatují. Země se tak stává více soběstačnou. Škoda jen, že se podle tohoto modelu alespoň zčásti neřídí česká politická scéna plná afér, přehmatů, korupce, lobby atd.
rybník u lesa.jpg

Pracovitost

Obyvatelé tohoto malebného kraje tisíců jezer jsou velice pracovití a svědomití. Přispívá k tomu i jejich mentalita, jsou to klidnější lidé, kteří si dobře uvědomují, jak drsná dokáže být tamní zima. Vliv zdejšího klimatu obyvatelstvo severských zemí obecně více spojuje.
finský domek.jpg

Výherní automaty a casina

Velice působivým krokem jsou výnosy z hazardu. Ty totiž ve Finsku neputují přímo do kapes majitelům restauračních zařízení, ale odchází na charitu a zároveň podporují léčbu závislosti na hazardních hrách. V Helsinkách se také nachází jediné oficiální casino v zemi. Nakolik je vzdálená česká mentalita v této oblasti té finské, posuďte sami.
rákos ve vodě.jpg

Majitelem restaurace bezu byrokratických nařízení

Lidé tu mohou naprosto bez omezení prodávat čerstvě uvařené jídlo, třeba jen přímo na ulici nebo v parku, případně na terase, či u nich doma. Podmínkou k této bohulibé činnosti je pouze zákaz podávání alkoholický nápojů. Lze si tedy poměrně snadno přivydělat, což ocení i řada turistů, kteří hodují i s tamními obyvateli u jednoho stolu a mají jistotu, že jídlo je skutečně poctivé. Tato tradice se již několik let šíří do celého světa, např. něco podobného zažijete v Budapešti, v Bratislavě, nebo v Prešově.