Mořská sůl do bazénu je šetrnější způsob desinfekce, než chlórové tablety

Také nemáte rádi ten typický zápach chemicky upravené vody v bazénech? Nebo se dokonce z těchto důvodů https://www.firstclass.cz/2016/10/10-duvodu-proc-nikdy-nelhat-zene/ zdráháte do takové tekutiny vstoupit? Nejste sami, takových lidí je mnoho, přesto však není nutné se plavání a dovádění v bazénu vyhýbat.
praskliny ze sucha

Agresivní chlór

Chlór je vysoce toxický plyn, který se (bohužel) používal jako smrtící médium na bojištích první světové války. V určité koncentraci je nebezpečný pro všechny živé tvory, počínaje člověkem a velkými savci a konče jednobuněčnými mikroorganismy. Z tohoto důvodu se pro „mírové“ účely využívá dodnes jako desinfekční prostředek. Všichni dobře známe např. klasické Savo.
Těchto vlastností chlóru využívá i bazénová chemie. Jsou to speciální chlórové tabletky, které se rozpouští ve vodě a účinkují velice spolehlivě. Jsou však velmi agresivní, což se může odrazit na nepříjemných zdravotních projevech na pokožce, pálením a zarudnutím očí, alergickými reakcemi, nebo dokonce únavou a nevolností. Přecitlivělí lidé reagují již na vyšší koncentraci této látky negativně, ale přesto to není důvod odpustit si relaxaci v bazénové vodě. Lze ji totiž desinfikovat i jinak.
rozsypaná mořská sůl

Solinizační jednotka

Zmiňovaný toxický plyn lze do vody aplikovat jiným způsobem, mnohem šetrnějším a přirozenějším. Využívá se při tom principu elektrolytického rozkladu jedné z nejrozšířenějších chemikálií na celém světě – docela „obyčejné“ mořské soli do bazénu. Zjednodušeně lze tento proces popsat tak, že minerální mořskou sůl nasypete do vody v nádrži, a to tak, aby se vytvořil roztok s koncentrací 0,5 %, což je přibližně sedmkrát menší množství soli, než jaké je obsaženo v mořské vodě. Osolená voda prochází zařízením (solinátorem), uvnitř se sůl (chemický vzorec NaCl)rozkládá na ionty dvou prvků sodíku (Na) a Chlóru (Cl) a právě forma iontů je tím podstatným rozdílem ve srovnání s chlorovými tabletami.
Výsledkem je nezapáchající tekutina v bazénu s desinfekčními účinky vůči bakteriím, virům, řasám a plísním a zároveň šetrná k pokožce a k dýchacím cestám.