Čerpání kapalin a plynů


Chcete-li přepravit nějakou kapalinu nebo plyn z bodu A do bodu B, použijete čerpadlo. Čerpadlo funguje na pohon, a to jak na motor čili elektrický proud, ale můžou být i čerpadla na ruční pohon, nebo využívající sílu zvířat.Čerpadel je kolem nás spoustu, aniž bychom si to někdy uvědomovali. Čerpadlem se čerpá voda do vodojemu, aby nám poté přitékala kohoutkem až do bytu.

vodojem

Čerpadlem se pohání teplá voda, proudící v našich radiátorech. Máte-li rodinný domek a zahradu, a požíváte-li dešťovou vodu k zalévání záhonků a trávníku, musíte mít zásobní jímku, hadice a? Správně, musíte mít čerpadlo, kterým vodu ze zásobní jímky budete čerpat a pod tlakem pak rozstřikovat vodu hadicí po zahradě. O výkonných čerpadlech by vám mohli povykládat hasiči, jejichž čerpadla dají vodě tak silný proud, že v pohodě přestříknou fotbalové hřiště. Což ocení všichni, kterým někdy hořel dům. I naši čtyřkoloví miláčci mají ve svých útrobách čerpadlo, a to čerpadlo, které dopravuje naftu nebo benzín do palivového systému.

hasiči

Trochu zvláštní kapitolou jsou tepelná čerpadla. Nejedná se totiž o klasický princip čerpadla, a to přepravovat kapalinu, ale tepelné čerpadlo je uzavřený okruh, v kterém obíhá kapalina, ale jejím úkolem je při svém obíhání sbírat a předávat tepelnou energii např. vodě, která je pak jiným čerpadlem vháněná do trubek našeho topení. Chcete mít nízkonákladový ekologický dům a máte k dispozici větší zahradu? Pak je pro vás tepelné čerpadlo tím správným řešením. Počáteční investice vám možná bude připadat vysoká, ale při stále vzrůstajících cenách všech energií, nezbytných k našemu životu, se vám investice do tepelného čerpadla zaručeně vrátí. Stavíte rodinný dům? Určitě stojí za zvážení pořídit si tepelné čerpadlo, a protože nikdo nemůže vědět a rozumět všemu, tak se vyplatí kontaktovat firmu, která se tepelnými čerpadly zabývá, jako např. čerpadla v Brně.