3D tisk. Pro koho je to dobré?

O 3d tisku jste již jistě slyšeli, ale možná s ním ještě nemáte zkušenosti. Jedná se o výrobu nejrůznějších předmětů, přičemž nedochází k plýtvání materiálem, a předměty jsou vyhotoveny do posledního detailu přesně podle grafického návrhu. Jedná se o největší inovaci ve výrobě, a právem si získává čím dál větší oblibu. Pro opakované používání si můžete pořídit vlastní 3d tiskárnu, na složitější výrobky je tu pak 3d tisk Praha. A pro koho vlastně 3d tisk je?

robot a obrazovka

Pro firmy

Spousta firem si pomocí 3d tisku nechává vyrábět nejrůznější předměty, od součástek, které se v běžné výrobě už nevyrábějí, přes reklamní předměty, až po nové, jedinečné součástky, které jsou navrženy přímo ke konkrétnímu účelu.

Pro jednotlivce

Jednotlivci pak mohou služeb 3d tisku využít rovněž, a nechat si tak vyrobit různé předměty, jako třeba vlastní miniaturu, oblíbenou figurku, jedinečné šperky, či hračky pro své nejmenší.

Jak fungují 3d tiskárny?

Různě. Ve firmě 3d-tiskni například fungují tiskárny na principu FFM, kdy se jednotlivé vrstvy předmětu zatavují do sebe. Nedochází tak k žádnému odřezávání a zbytečnému plýtvání materiálem. Ten pak tato firma používá pouze kvalitní, který je šetrný k životnímu prostředí.

detail klávesnice

Jak si 3d tisk objednat?

Před tiskem budete potřebovat již vyhotovený 3d model. Pokud jej nemáte, stačí poslat výkres, či popsat detaily, třeba telefonicky, nebo e-mailem. Firma poté provede simulaci 3d modelu, po které se dozvíte čas tisku, spotřebu materiálu, i cenu za tisk.

Jaká je přibližná cena tisku?

Cena tisku se odvíjí od složitosti tisku, délky tisku, a také spotřeby materiálu. Začíná pak na 70Kč za hodinu tisku.

Jaký materiál je používán?

Pro 3d tisk jsou používány nejrůznější materiály, jako ABS, ASA, FLEXI, a spousta dalších. Použití materiálu záleží samozřejmě na více faktorech, mezi něž patří především druh a užití výrobku. Některé jsou pak tvrdší, jiné ohebnější.